• Maraton pisania listów

          • Maraton Pisania Listów to inicjatywa organizacji Amnesty International, która jest największą na świecie akcją na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Uczniowie klas 6-8 naszej szkoły dołączyli do akcji. Pod okiem nauczycielek języka angielskiego pani Anny Kędzierskiej oraz pani Anny Mięsikowskiej uczniowie wzięli w obronę pana Andrzeja Poczobuta, który jest polsko-białoruskim dziennikarzem i działaczem mniejszości polskiej z Grodna. Przed aresztowaniem był aktywnym członkiem Związku Polaków na Białorusi oraz korespondentem Gazety Wyborczej. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Listy z prośbą o uwolnienie pana Poczobuta zostały wysłane do Ambasady Białorusi w Warszawie.

          • Pomagamy „ożywić” rynek w Daleszycach

          • Zgodnie z coroczną tradycją, w ramach akcji „Ożywiamy Rynek w Daleszycach”, na daleszyckim rynku nie mogło zabraknąć choinki ozdobionej dekoracjami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły. Uczniowie klasy VIa: Nikola Krzywicka, Nikola Walas, Lena Zielińska, Olaf Gawlik, Filip Wilk, Wojtek Hrabąszcz oraz Antek Gemzik pod opieką pani Dominiki Dejneko-Lipińskiej oraz pani Marysi Piątek postarali się, aby nasza choinka pięknie prezentowała się wśród innych choinek udekorowanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Daleszyce, pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Świetlicy "Promyczek" oraz Miejsko-Gminnego Żłobka. Ozdoby na choinkę zostały wykonane w ramach lekcji plastyki, a także zajęć świetlicowych.

            Jutro kolejny dzień ożywiania rynku na święta. Na który w imieniu Włodarzy Gminy serdecznie zapraszamy. 

          • Zwycięstwo w niecodziennym konkursie matematycznym

          • Niezmiernie miło nam poinformować, iż dwóch uczniów naszej szkoły - Jan Baran z kl.VI a oraz Krystian Pogłódek z kl.VI b zajęli I miejsce w Gminnym Konkursie Matematyczno - Językowym “Matematyczny Poliglota”, który odbył się wczoraj - 14 grudnia - w Szkole Podstawowej w Marzyszu. W konkursie udział wzięli reprezentanci 6 szkół z terenu gm. Daleszyce: z Marzysza, Mójczy, Słopca, Daleszyc, Niestachowa i oczywiście Sukowa. Konkurs polegał na zespołowym (dwie osoby) rozwiązywaniu zadań matematycznych, zapisanych - UWAGA! - w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim. Jak przyznali uczestnicy, łatwo nie było. Jednak, udało się i tytuł Gminnych “Matematycznych Poliglotów” trafił właśnie do naszych uczniów. Chłopców matematyki uczą pani Dominika Dejneko-Lipińska (Janek) oraz pani Katarzyna Bandura (Krystian). Obu chłopców języka angielskiego uczy pani Anna Kędzierskat, a pani Anna Mięsikowska prowadzi w klasach szóstych zajęcia rozwijające „Easy English”. 

            Gratulujemy wszystkim zwycięstwa i odwagi zmierzenia się z zadaniami matematycznymi w tak niecodziennym wydaniu.

          • Kulturalny czwartek

          • 7 grudnia młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do kina Helios w Kielcach. W wyjeździe brali udział uczniowie klasy 1a, 1b i 2 oraz opiekunowie p. Joanna Śliwa, p. Bożena Mojecka, p. Agnieszka Nogacka oraz p. Marianna Piątek. Dokładnie o 9.45 uczniowie razem z opiekunami byli już w kinie. Kupili popcorn, colę i zajęli miejsca w sali kinowej. Po chwili zgasły światła i rozpoczął się film pt. Jak zostać świętym Mikołajem? Główna bohaterka Łucja kontynuuje naukę w Szkole Świętych Mikołajów. Czuje się w niej coraz pewniej. Niespodziewanie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, dyrektor zwołuje pilne zebranie. Ogłasza, że Święta w tym roku zostały odwołane. Łucja z przyjaciółmi ruszają na wyprawę, której celem jest ocalenie Bożego Narodzenia. Było wyjątkowo ciekawie - podróże w czasie, szczypta magii, wspaniałe miejsca… A wszystko po to, aby nie stracić tego, co w Świętach najważniejsze. To była udana wycieczka, towarzyszyły jej radość i dobry humor.
            W tym samym czasie, uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wybrali się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Opowieści z Narnii”. Powieść Clive’a Staplesa Lewisa od ponad półwiecza jest jedną z najpoczytniejszych pozycji literatury dziecięcej. Na kanwie przypowieści o walce dobra ze złem widzowie mieli okazję zaobserwać proces przemiany i dojrzewania czwórki rodzeństwa, która za sprawą najmłodszej siostry trafia do fantastycznego świata skutej wiecznym mrozem krainy. Narnia, pełna niezwykłych stworzeń, zniewolona mocą Białej Czarownicy, łączyła w sobie elementy mitologii, baśni i fantasy. Była też wizją utraconej Arkadii, w której odzyskaniu pomógł dziecięcym bohaterom lew Aslan.

          • 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

          • 13 grudnia - jak co roku - obchodziliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przez władze komunistyczne. W ramach tegorocznych obchodów, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w głównym holu naszej szkoły, aby posłuchać o przyczynach, przebiegu i skutkach - ważnych w dziejach naszego kraju - wydarzeń grudnia 1981r. Prelekcję na ten temat wygłosiły przewodnicząca szkoły - Julia Samiczak oraz jej zastępca - Nikola Walas.

            Dla upamiętnienia 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, stworzona została wystawa plakatów, których autorami są uczniowie klas IV-VIII. Dodatkowo przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali tematyczną gazetkę ścienną. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć scenkę przygotowaną przez kolegów z klas VII i VIa pod okiem pana Janusza Syski - wicedyrektora naszej placówki. Krótka inscenizacja w dosadny sposób pokazała, jakie sceny rozgrywały się na ulicach państwa Polskiego na początku lat 80. Na zakończenie spotkania, cała społeczność szkolna zaśpiewała dwie pieśni kojarzące się z tamtym okresem - "Mury" Jacka Kaczmarskiego oraz "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka.

          • Gminny Turniej Tenisa Stołowego

          • W dniu 11 grudnia 2023 roku w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Daleszycach rozegrano Gminny Turniej Tenisa Stołowego z udziałem dziewcząt i chłopców. Wszystkie mecze turniejowe rozegrano w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów (do 11 pkt.), zgodnie z przepisami PZTS. W przypadku remisu decydujący o zwycięstwie był pojedynek deblowy. W klasyfikacji końcowej nasza reprezentacja dziewcząt grająca w składzie Julia Banasik oraz Amelia Pacierz zajęła drugie miejsce w turnieju. Reprezentacja chłopców występująca w składzie Maksymilian Golonka i Aleksander Pawlik uplasowała się na piątym miejscu. Serdecznie gratulujemy!

          • Mikołajki

          • „Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje
            Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???
            O każdym dziecku pamięta Mikołaj Święty i ma dla wszystkich prezenty
            Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…”

            I przybył … po długim oczekiwaniu uczniowie naszej szkoły doczekali się wizyty upragnionego Mikołaja, który nie kazał długo na siebie czekać. Już z samego rana 6 grudnia zawitał w progach naszej szkoły i zaczął odwiedzać dzieciaki w najmłodszych klasach. Mikołaj chętnie rozmawiał z naszymi uczniami, nie szczędził ciepłych słów pod ich adresem. Okazało się, że wszyscy nasi uczniowie są grzeczni, ponieważ każdy kto spotkał się z Mikołajem, otrzymał od niego prezent. Mikołaj oprócz prezentów, przyniósł również do naszej szkoły świąteczny nastrój. Na jego powitanie uczennice z Samorządu Uczniowskiego przygotowały specjalne, świąteczne piosenki, które rozbrzmiewały na każdej przerwie. W starszych klasach uczniowie zgodnie ze szkolną tradycją, prezenty „od Świętego Mikołaja” przekazywali sobie osobiście. 

            Święty Mikołaj, nieco później, bo 8 grudnia odwiedził także dzieciaki z przedszkola i zerówek. Najmłodsi przywitali go piosenką i tańcem. Następnie nadszedł długo wyczekiwany moment... rozdawania prezentów. Na koniec spotkania św. Mikołaj wyraził nadzieję, że przez kolejny rok dzieci będą równie grzeczne i będzie mógł je ponownie odwiedzić. Wizyta św. Mikołaja przebiegła w magicznej i radosnej atmosferze, a dzień ten na pewno pozostanie w pamięci wszystkich.

            Dziękujemy Panu Mateuszowi z Mat-Art Imprezy na każdą okazję za kolejne spotkanie i wspólną zabawę.

          • Siatkarski turniej mikołajkowy

          • Nauka i rywalizacja połączona z zabawą w turnieju mikołajkowym.
            Po raz drugi w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Sukowie rozegrano siatkarski turniej Mikołajkowy z udziałem sześciu reprezentacji szkół podstawowych z terenu powiatu kieleckiego. Wszystkie spotkania rozegrano w dwóch grupach eliminacyjnych zgodnie z przepisami PZPS na siatce 2.35 m. Dodatkowym „smaczkiem” rywalizacji było to, że na parkiecie w każdej drużynie występował nauczyciel, bez względu na wykonywane zmiany. Uczestniczące w turnieju drużyny rywalizowały o puchar Pracowni Projektowej LERKO w Kielcach. Tryumfatorem zmagań turniejowych została reprezentacja Szkoły Podstawowej w Niestachowie pokonując w meczu finałowym Szkołę Podstawową w Mójczy. W meczu o trzecie miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Daleszycach pokonała drużynę gospodarzy. Na piątej lokacie zameldowała się ekipa ze Szkoły Podstawowej z Górna. Stawkę turnieju zamyka druga drużyna ze szkoły Podstawowej w Sukowie. Wszystkie uczestniczące w turnieju ekipy otrzymały okolicznościowe dyplomy, puchary oraz drobne nagrody rzeczowe. Wśród zawodników uczestniczących w turnieju nagrody indywidualne otrzymali:

            Martyna Stąpór (SP Górno) najlepiej rozgrywającą;                                                        Aleksander Pawlik (SP w Sukowie) najlepiej zagrywającego;                                          Bartosz Kwiatkowski (SP Mójcza) najlepiej atakującym;                                                  Wiktor Prędotka (SP Suków) najlepiej blokującym;                                                          Piotr Stachurski (SP Daleszyce) najlepiej przyjmującym;                                                Oliwier Ostrowski (MVP) turnieju


            Największą niespodzianka turnieju siatkarskiego była wizyta Mikołaja, który szczodrze wszystkich obdarowywał słodyczami.

          • Świąteczny konkurs

          • Świetlicowy Konkurs Plastyczny

            „Najpiękniejsza kartka świąteczna”

             

            Zadaniem uczestników jest wykonanie kartki Bożonarodzeniowej o wymiarach 14 x 20 (kartka formatu A4 – złożona na pół). Kartka powinna być wykonana w dowolnej technice i z różnych materiałów. Do dekoracji należy wykorzystać wyłącznie zewnętrzną część kartki ( bez życzeń w środku).

            Adresatami konkursu są uczniowie klas 0-5 uczęszczający do świetlicy szkolnej.

            Warunki konkursu:

            Prace można wykonać zarówno w domu, jak i w świetlicy szkolnej.

            Dzieci muszą wykonać prace samodzielnie.

            Prace będą oceniane pod względem samodzielności i pomysłowości w interpretacji tematu.

             

            Prace konkursowe należy dostarczyć do świetlicy szkolnej do dnia 18.12.2018r.

             

            Praca powinna zawierać z tyłu metryczkę: imię i nazwisko ucznia i klasa.

             

            Autorzy nagrodzonych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody.

          • Światło Pokoju pali się już w naszej szkole

          • Światło Pokoju pali się już w naszej szkole. 
            Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna akcja, podczas której harcerze i zuchy przekazują ogień pochodzący z Betlejem, z Groty Narodzenia Pańskiego, do różnych instytucji, kościołów i szkół. W tej sztafecie tradycyjnie uczestniczy delegacja naszej szkoły. Światełko Pokoju trafiło do Polski już po raz 33. Najpierw do Zakopanego, a potem do poszczególnych miast. Przedstawiciele naszej szkoły, pod czujnym okiem druhny pani Marianny Piątek, odebrali Światełko pokoju z Kościoła Świętego Wojciecha w Kielcach, by przywieźć je do naszej szkoły i kościoła parafialnego. Niech jego symboliczna obecność będzie dowodem na to, że miłość, poświęcenie dla bliźnich oraz życzliwość, to wartości ponadczasowe, które nie znają granic i potrafią pokonać każdą przeciwność losu.

          • Pożytki płynące z czytania...

          • W dniu 4 grudnia 2023 roku bibliotekarz Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach - pani Anna Curyłło przeprowadziła w naszej szkole lekcję na temat „Pożytki z czytania książek”. Na zajęciach, w których uczestniczyli uczniowie klas 5-7, omówiono główne korzyści jakie wynikają z obcowania z książką. Uczniowie dowiedzieli się jak książka wpływa na naukę, rozwój i ich całe życie. Wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu popartego prezentacją multimedialną. W ramach podsumowania, uczniowie chętnie włączyli się w rozmowę z prowadzącą, opowiadając o swoich doświadczeniach odnośnie czytania, ulubionych książek i autorów. Na koniec było też coś dla ducha… uczniowie losowali i czytali najpiękniejsze sentencje o książce. 
            Spotkanie zorganizowała pani Marianna Piątek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          • Tak. Pomagam.

          • Kasza, olej, makaron, mąka, cukier, słodycze... te i inne produkty spożywcze Wolontariusze z naszej szkoły zebrali do koszyków Caritas w piątek - 8 grudnia i w sobote - 9 grudnia 2023r. podczas ogólnopolskiej 23. edycji przedświątecznej zbiórki żywności organizowanej przez Caritas Diecezji Kieleckiej "Tak. Pomagam".
            Około 20 tyś. wolontariuszy Caritas w ponad 2 tyś. sklepach spożywczych i supermarketach w całej Polsce, które włączyły sie w akcję dyżurowało przy koszykach ustawionych za linią kas. Akcja "Tak. Pomagam" jest okazją do podzielenia się żywnością z potrzebującymi. Wszystko to zostanie dobrze wykorzystane. Z zebranych produktów Caritas przygotuje świąteczne paczki oraz posiłki, które trafią dla najbardziej potrzebujących, ubogich, bezdomnych i starszych. Akcja nie mogłaby się odbyć, gdyby nie pomoc Wolontariuszy. Serdecznie dziękujemy uczniom z klasy 8 oraz opiekunowi Szkolnego Koła Wolontariatu- pani Agnieszce Karbownik za ogromne wsparcie, poświęcony czas i chęć niesienia pomocy innym. Dziękujemy za Wasze dobre serca. 

          • Dyskoteka Andrzejkowa

          • 30 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa organizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas 4-8 znakomicie bawili się w pięknie udekorowanej sali, a energetyczna muzyka wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Dużą popularnością cieszyła się ścianka zdjęciowa z gadżetami, a także możliwość wywróżenia sobie bliższej lub dalszej przyszłości w sali wróżb. Frekwencja dopisała, a zmotywowany do działania Samorząd Uczniowski już planuje kolejną dyskotekę.

          • Komunikat

          • Prosimy o zapoznanie się z komunikatem w sprawie przedłużenia do 29 lutego 2024 zakazu wstępu do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych osobom postronnym. Link poniżej:

          • Mikołajkowy Bal Zuchowy

          • W sobotę 2 grudnia zuchy z naszego hufca spotkały się na Zuchowym Balu Mikołajkowym w Bęczkowie (gmina Górno)

            Na spotkanie z Mikołajem i wspólną zabawę stawiły się wszystkie gromady zuchowe działające w naszym hufcu, czyli ponad 300 osób

            Były wspólne tańce, zabawy i piosenki. Była pizza na obiad. Był też Mikołaj z cukierkami dla każdego Ale przede wszystkim była wspólna zabawa w zuchowym gronie

            Za wspólną zabawę, gościnę i dofinansowanie dziękujemy Przemysławowi Łysakowi, wójtowi gminy Górno oraz Agnieszce Gołąbek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bęczkowie. A uściski wszystkich zuchów płyną do pwd. Małgorzaty Obary, drużynowej 74 Gromady Zuchowej "Laskowe Orzeszki" z Bęczkowa za zaproszenie i organizację Balu.

          • Z wizytą w Sądzie

          • 29 listopada uczniowie klasy VII pod opieką p. Wiolety Smelcerz oraz p. Katarzyny Bandury wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Kielcach. Celem wycieczki było poznanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz zapoznanie się z obowiązkami pracowników sądu. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia sali rozpraw oraz pokoju przesłuchań dla najmłodszych, wzięli udział w symulacji rozprawy sądowej, a następnie jako obserwatorzy uczestniczyli w dwóch jawnych rozprawach karnych. W czasie trwania rozprawy młodzież mogła bezpośrednio zaobserwować na czym polega praca sędziego, prokuratora, adwokata i protokolanta oraz miała możliwość przysłuchiwać się wyjaśnieniom oskarżonego i słuchać relacji świadków. Spotkanie z wymiarem sprawiedliwości zrobiło na naszych uczniach ogromne wrażenie, gdyż wcześniej każdy z nich miał różne wyobrażenia o tym, jak wygląda typowa rozprawa sądowa. Sąd był przecież wcześniej kojarzony tylko z „Anną Marią Wesołowską”, „Sądem rodzinnym” czy innymi programami telewizyjnymi. Wizyta w sądzie była więc dla nich bardzo pouczającą i interesującą lekcją wychowawczą, bowiem każdy mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz uświadomić sobie, że osoby które łamią prawo, zostają ukarane, a o ich winie, czy niewinności decyduje sąd. Wszystkim bardzo się podobało i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to miejsce w charakterze publiczności, a w przyszłości może nawet sędziego, prokuratora lub adwokata.

            Serdecznie dziękujemy pani Iwonie Wąsik-Winiarczyk – sędzi Sądu Rejonowego w Kielcach, która w bardzo ciekawy sposób zaprezentowała kulisy pracy sądu. Dziękujemy również mamie Amelki Pacierz z klasy VII – pani Dorocie Pacierz, dzięki której uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w tak ciekawej lekcji.

          • Maks Golonka najlepszym recytatorem w gminie

          • "Ziemio Kielecka, kocham cię szczerze,
            Że jest piękniejsza - temu nie wierzę..."

            28 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach odbył się XXXIII Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej. Celem konkursu jest popularyzowanie twórczości poetów z naszego regionu oraz kultywowanie tradycji poprzez poszukiwanie artystycznej wypowiedzi w języku naszych przodków. 
            W tym roku konkurs cieszył się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Do recytatorskiego pojedynku przystąpiło blisko pięćdziesięciu uczestników, tym bardziej jesteśmy dumni z faktu, iż uczeń naszej szkoły - Maksymilian Golonka z klasy VII zdobył zaszczytne pierwsze miejsce. Chłopca do konkursu przygotowywała nauczycielka języka polskiego - pani Wioleta Smelcerz. Naszą szkołę równie dzielnie reprezentowali także: Maksymilian Lasota (kl.V). Maja Szyba (kl.VIa), Jan Baran (kl.VIa), Katarzyna Kuc (kl.VII) oraz Aleksander Pawlik (kl.VII). Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

          • Uczniowie na sesji Rady Miejskiej

          • Nasi uczniowie w miniony czwartek mieli okazję uczestniczyć w obradach Rady Miejskiej w Urzędzie Miasta i Gminy Daleszyce. Dziękujemy Panu Burmistrzowi - Dariuszowi Meresińskiemu za życzliwe przyjęcie i pokazanie kulisów pracy Urzędu.

          • Kalendarz Adwentowy

          • Uczniowie z naszej szkolnej świetlicy z ogromnym zaangażowaniem i wielką radością oczekują na narodzenie dzieciątka Jezus i przygotowują sie do Świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczęli wspólne oczekiwanie i odliczanie do Świąt. Za pomocą Kalendarza Adwentowego, którego przygotowanie zajęło dwa dni, dzieciaki każdego dnia będą otwierać okienko i wykonywać ukryte w nim zadania. Już dziś otworzyły zadania na pierwszy dzień grudnia, a także na sobotę i niedzielę. Pierwszym zadaniem było przygotowanie serc do Świąt, wszyscy powinni zastanowić się: co dobrego można zrobić w czasie Adwentu dla bliskich, nie tylko w domu, ale w szkole? Kolejne zadanie to: pomóc w domu w sobotnich porządkach, a niedzielne: by postarać się o obecność w Mszy Świętej w pierwszą niedziele Adwentu.
            Niech propozycja Kalendarza Adwentowego umili wszystkim radosne oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia i pozwoli odpowiednio się do nich przygotowac. Czekamy na kolejne zadania do wykonania  i niespodzianki.

          • Dzień wróżb w przedszkolu

          • „W listopadową ciemną noc
            swój los wywróżę sobie,
            bo wróżby dziwną mają moc…”

            Najmłodsi w naszej szkole podtrzymują tradycje związane z „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby andrzejkowe. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Nie zabrakło również tradycyjnego ustawiania „bucików”, „losowania rekwizytów”, wróżenie z wosku, czarowania z kuli i innych wróżb związanych z tym świętem. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzy, chętnie brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym.
            Dzień ten dostarczył wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.
            Przedszkole odwiedził również tajemniczy gość. A kto to taki ... ?