• Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka

          • Kochane Babcie, Drodzy Dziadkowie!

            Z okazji Waszego święta, życzymy wszystkiego co najlepsze - duże zdrowia, młodzieńczej energii, wszelkiej pomyślności, nieustającego optymizmu, oraz wielu lat życia wśród kochającej rodziny.

            Niech uśmiech wnucząt daje siłę i wytrwałość na każdy dzień.

            Aby wszelkie troski Was omijały, a każdy nowy dzień był wspaniałym doświadczeniem niesienia życiowej mądrości.

            Wszystkiego Najlepszego!

          • 161. rocznica powstania styczniowego

          • Setki osób, w tym przedstawiciele Pocztu Sztandarowego naszej szkoły pod opieką wicedyrektora - pana Janusza Syski, wzięły udział 22 stycznia w społecznych obchodach 161. rocznicy powstania styczniowego w Kielcach.
            Uroczystość oddania czci bohaterom powstania styczniowego rozpoczęła się od zbiórki sztandarów przed kościołem parafii Przemienienia Pańskiego przy ul. Kolonia 34 na Białogonie, gdzie odbyła się msza święta. O godzinie 17 uczestnicy przeszli z pochodniami, świecami i flagami przed pomnik Powstańców Styczniowych, który znajduje się w pobliżu zabytkowego, drewnianego kościółka.
            Pod monumentem odśpiewano hymn Polski i wspominano bohaterów powstania styczniowego związanych z naszym regionem. Złożono również kwiaty, odśpiewano „Rotę” i zapalano znicze. Na koniec części oficjalnej odpalono race. 

            Przedstawiciele pocztu, którzy wzięli udział w uroczystości, to uczniowie klasy VII: 
            Julia Banasik, Oliwia Zielińska, Maciej Kosmala i Aleksander Pawlik.

          • Zaproszenie na Zabawę Karnawałową

          • Filip Wilk z klasy VIa z konkursu, o którym pisaliśmy w poprzednim poście oprócz nagród rzeczowych dla siebie, "przywiózł" również niespodziankę dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Pracownicy Klubu Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych docenili zaangażowanie Filipa w organizowane przez KCPdMZ konkursy, w których chłopiec każdorazowo zajmuje wysokie miejsca i w ramach dodatkowej nagrody, zapraszają wszystkich uczniów naszej szkoły na Zabawę Karnawałową, która odbędzie się w niedzielę 4 lutego. Szczegóły na poniższym plakacie.

             

              

          • Filip Wilk kolejny raz laureatem konkursu plastycznego

          • 19 stycznia 2024 r. w Klubie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozstrzygnięto Konkurs plastyczny pt.„Najpiękniejsza szopka bożonarodzeniowa”. Niezmiernie cieszy nas fakt, że jury doceniło zaangażowanie Filipa Wilka - ucznia klasy VI a naszej szkoły, i chłopiec zajął w konkursie I miejsce. 
            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • "Poczytaj mi Przyjacielu..."

          • Biorąc udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podejmują wiele działań promujących czytelnictwo. Tym razem przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego - Julia Samiczak, Oliwia Zielińska i Nikola Walas zorganizowały akcję "Poczytaj mi Przyjacielu" w ramach której przeczytały dzieciakom z zerówek bajki z podziałem na rolę. Zerówkowicze wysłuchały "Jasia i Małgosi" oraz "Kota w butach". Przy okazji dziewczynki zachęciły swoich młodszych kolegów do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej oraz sięgania po książki.

          • Spotkanie autorskie z pisarzem Przemysławem Jakóbczykiem

          • Wczoraj - 16 stycznia - w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie autorskie z Przemysławem Jakóbczykiem. To autor serii książek Księga Samodzielności o tematyce survivalowej. Jest prezesem fundacji Akademia Samodzielności, organizuje zielone szkoły i obozy survivalowe dla młodzieży, a w wolnym czasie pisze książki. Pisarz opowiadał zgromadzonym o procesie powstawania książki od pomysłu, który rodzi się w głowie autora, aż do momentu, gdy książka trafi do rąk czytelnika. Nie był to jednak „suchy” wykład, a niesamowicie wciągająca opowieść o tym jak Pan Przemysław dojrzewał do tego, aby zacząć pisać, skąd czerpie pomysły i inspirację, o ludziach którzy oprócz autora są zaangażowani w to, aby jego twórczość była dostępna dla jak najszerszego grona odbiorców. Zgromadzeni dowiedzieli się, że główna bohaterka jego książek – Zuza, ma wiele cech jego córki i to ona była pierwowzorem literackiej postaci stworzonej przez autora. Był to bardzo miło spędzony czas, pełen inspiracji i bardzo ciekawej dyskusji. Uczniowie wyszli nie tylko bogatsi w wiedzę o procesie wydawniczym, ale przede wszystkim zainspirowani do tego, aby czytać i samemu tworzyć teksty literackie. Mamy nadzieję, że spotkanie na długo zapadnie w pamięć osobom na nim obecnym i samemu autorowi. My na pewno długo będziemy je wspominać.

            Spotkanie odbyło się w ramach działań podejmowanych w związku z uczestnictwem naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

          • Materiały edukacyjne dla naszej szkoły

          •  

            Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce - pan Dariusz Meresiński przekazał dyrektorom szkół prowadzonym przez samorząd, w tym również i naszej placówce, materiały edukacyjne, dzięki którym dzieci i młodzież z terenu gminy Daleszyce będą poznawać zasady segregacji, recyklingu, jak i skutki niewłaściwego obchodzenia się z odpadami. Przedmioty takie jak gry i łamigłówki, plansze, chusty edukacyjne oraz zestawy demonstracyjne odebrała Dyrektor naszej szkoły - pani Małgorzata Bielecka. Pomoce wspierające edukację ekologiczną zakupione zostały w ramach realizacji projektu pn. „Modernizacja i doposażenie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Daleszycach”.

            Serdecznie dziękujemy.

          • Zakładka do książki

          • "Książki to najlepsi Twoi przyjaciele.
            Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”
            - Jan Rak
            Dziś w świetlicy szkolnej uczniowie pod okiem pani Agnieszki Karbownik oraz Marianny Piątek, przygotowali z papieru kolorowe zakładki do książek oraz wysłuchali wierszy J. Tuwima pt: "Lokomotywa" i "Rzepka". Czytanie dzieciom pobudza wyobraźnię i umożliwia tworzenie wizualnych obrazów w naszych umysłach na podstawie opisów i narracji.
            Wspomaga koncentrację i skupienie. Uczy samodyscypliny. Podczas czytania spotykamy niesamowitych bohaterów, odkrywamy nieznane miejsca. Podróż ta stymuluje kreatywność i rozwija umiejętność twórczego myślenia. Samodzielnie wykonane zakładki, posłużą do zainteresowania się i sięgnięcia po ulubioną bajkę, baśń, wiersz czy lekturę.
            Życzymy miłego relaksu i podróży w nieznany świat książki. 
            Działania podjęte zostały w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym udział bierze nasza szkoła. 

          • “Bezpieczna droga do szkoły – poprawa bezpieczeństwa infrastruktury drogowej na terenie Gminy Daleszyce”

          • W związku z realizacją projektu pn. “Bezpieczna droga do szkoły – poprawa bezpieczeństwa infrastruktury drogowej na terenie Gminy Daleszyce” nasi uczniowie użytkują pozyskane urządzenia:

            - symulator zderzeń, który bardzo dobrze obrazuje uderzenia czołowe przy dość niskiej prędkości. Osoba poddana takiemu doświadczeniu może sobie doskonale wyobrazić, co może się stać z ludzkim ciałem podczas wypadku przy dużej prędkości.

            - trenażer czasu reakcji, który polega na gaszeniu świetlnych sensorów, pojawiających się w przypadkowych miejscach na urządzeniu. Im szybciej użytkownik je zauważy i zgasi, tym lepszą ma koordynację wzrokowo ruchową, a przez to czas reakcji na drodze.

          • XIII edycja Nocy Biologów

          • 12 stycznia na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się XIII edycja ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”, w której uczestniczyli uczniowie klasy siódmej pod opieką nauczycielki biologii, pani Marty Krogulec. W ramach akcji pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Biologii  przygotowali różnorodne propozycje – wykłady, warsztaty, pokazy, zajęcia w laboratorium pod hasłem przewodnim „Tajemnice życia od komórek do biosfery”.  Biorąc  w nich udział, nasi uczniowie mogli się przekonać się, że biologia to pasja nie tylko naukowców. Nocna przygoda z biologią przyniosła siódmoklasistom dużą satysfakcję. Podczas zajęć udowodnili, że są wielkimi entuzjastami przyrody.

          • "AKTYWNA TABLICA"

          • „Aktywna tablica” jest rządowym programem mającym na celu rozwijanie szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

            Edycja 2020-2024 skupiła się na wsparciu edukacji i rozwoju uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

            Nasza szkoła jako placówka kształcąca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami wnioskowała o najwyższe możliwe wsparcie w swojej kategorii. Przyznano Nam aż 33 981,00 złotych przy wkładzie własnym w wysokości 8750 złotych. W ramach projektu w sali 201 umieszczono nowoczesny 65” monitor interaktywny. Sprzęt służy to prowadzenia zajęć specjalistycznych w nowoczesny i atrakcyjny dla młodych ludzi sposób. Dzięki funkcjom dotykowym dzieci mogą manipulować wyświetlanymi elementami, ćwiczyć motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkowo duży format obrazu zapewnia komfort pracy uczniom słabowidzącym.

            W trosce o jak najwyższy poziom zajęć specjalistycznych przeprowadzanych w naszej szkole rada pedagogiczna odbyła szkolenie z zakresu obsługi w/w monitora. Poza tym zakupiono także laptopy, tablety oraz wiele materiałów edukacyjnych i programów terapeutycznych, które będą uatrakcyjnić zajęcia uczniów ze specjalnymi potrzebami educyjnymi.

          • Lekturniki nawet w młodszych klasach

          • W ramach udziału naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie pod opieką nauczycieli podejmują wiele działań promujących czytelnictwo. Uczniowie klasy II pod okiem wychowawcy - p. Agnieszki Nogackiej stworzyli bardzo ciekawe lekturniki, w których opisują najważniejsze fakty z przeczytanych książek oraz robią ciekawe ilustracje. Ostatni wpis dotyczy lektury pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" autorstwa Justyny Bednarek.

          • Świąteczne kartki z Aten i Barcelony...

          • W ramach przygotowania do wnioskowania o europejski projekt Erasmus Plus,  program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną,  panie Anna Mięsikowska oraz Anna Kędzierska podjęły współpracę ze szkołami z Grecji oraz Hiszpanii. Pierwszym wspólnym działaniem służącym lepszemu poznaniu się było przygotowanie kartek świątecznych w języku polskim oraz angielskim przez uczniów naszej szkoły z klas najmłodszych od pierwszej do czwartej. 

            W odpowiedzi nasi uczniowie  otrzymali kartki od swoich rówieśników ze szkół z Aten oraz Barcelony. 

             

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, które było motywem przewodnim zorganizowanego w naszej szkole Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu uczniów z nauczycielami, dzieci z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. 
            W ramach obchodów święta, wychowawcy klas IIIa i IIIb - pani Aneta Gawlik i pani Elżbieta Pytel do głośnego czytania ich uczniom, zaprosiły nauczycieli uczących w szkole. Zaproszeni goście - p. Marianna Piątek, p.Katarzyna Bandura oraz p.Wioleta Smelcerz wybrały wiersze Jana Brzechwy. Okazało się, że niektórzy uczniowie doskonale znają tekst „Samochwały”, „Burczymuchy”, czy „Kaczki Dziwaczki”. Do głośnego czytania zostali zaproszeni również uczniowie z klasy III. Z wierszami znakomicie poradziły sobie Marysia Dargiel z kl. III a oraz Nina Pawlik z kl. III b. 
            Święto głośnego czytania warto obchodzić każdego dnia, nie tylko w szkole, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut dziennie, będzie to duży sukces.
            Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zostały zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

          • Drodzy uczniowie i rodzice

            Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. Urządzenia małogabarytowe można przynosić do szkoły już dziś. Większy sprzęt będzie można zostawiać na parkingu przy boisku „Orlik” obok szkoły w dniach 26-29 stycznia 2024r.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

          • W KARNAWALE SAME BALE...

          • Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. W zorganizowanym w naszej szkole Balu Karnawałowym dla oddziałów przedszkolnych, zerowek i klas 1-3, dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. W sali gimnastycznej pojawiły się: królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, piraci, superbohaterowie, policjanci, żołnierze, a także Wednesday, Elsa, czy Anna z Krainy Lodu. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach poprowadzonych przez Mateusza z zaprzyjaźnionej z naszą szkołą grupy Mat-Art Imprezy na każdą okazję. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

            Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów i poczęstunków w poszczególnych salach. To był niezapomniany dzień! A kolejny bal już za rok!

          • W oczekiwaniu na Boże Narodzenie...

          • Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszej szkole, a czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych chwil w roku. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów klasy IIIa i IIIb pod opieką p. Anety Gawlik i p. Elżbiety Pytel Jasełka, które zostały przedstawione 20 i 21 grudnia. W środę widzami byli najbliżsi aktorów, natomiast w czwartek cała społeczność szkolna.

            Uroczystość rozpoczęła się od powitania zgromadzonych przez wychowawczynie klas trzecich. Następnie uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach, w scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawili obraz narodzin Jezusa Chrystusa. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami.

            Sztuka zaprezentowana przez uczniów bardzo spodobała się zgromadzonym na widowni. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Pani dyrektor Małgorzata Bielecka podziękowała wykonawcom i przy okazji złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Słowa wdzięczności oraz piękne życzenia w stronę młodych aktorów i zgromadzonej publiczności skierowała także zaproszona na uroczystość Radna Rady Powiatu, mieszkanka Sukowa oraz absolwentka naszej szkoły - pani Anna Kosmala.

          • Tosia Miszczyk z VIb złotą medalistką zawodów w Japonii

          • Nasza uczennica została złotą medalistką na Światowych Mistrzostwach International Friendship w Japonii

            Tosia Miszczyk - uczennica klasy VIb wraz z Klub Karate Kyokushin " Chikara " prowadzącym zajęcia również i w naszej szkole wybrała się w daleką, dwutygodniową podróż do Japonii, gdzie zmierzyła się w zawodach Karate KUMITE i zajęła I miejsce!

            Ogromny sukces, którego serdecznie gratulujemy. Tosiu, jesteśmy dumni, że jesteś naszą uczennicą.

          • Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych

          • Przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy VII oraz VIII wraz z panią Sylwią Ungier wzięli udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych. Nasi uczniowie własnoręcznie wykonali piękne kartki oraz napisali życzenia w języku niemieckim. Zostały one przekazane do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Słopcu oraz Szkoły Podstawowej w Szczecnie. Świąteczne kartki od rówieśników dotarły również do nas. Taka wymiana pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych. Dzięki niej mogliśmy również wykorzystać w praktyce to, czego uczymy się na j. niemieckim. W przyszłym roku z pewnością będziemy chcieli to powtórzyć.

          • Bożonarodzeniowe warsztaty

          • Warsztaty bożonarodzeniowe to idealna okazja, aby nie tylko poczuć magię świąt, ale też zintegrować się z rówieśnikami. Okazję do uczestnictwa w tej formie zajęć mieli uczniowie korzystający ze szkolnej świetlicy. 14 grudnia, na zaproszenie pani Marianny Piątek, naszą szkołę odwiedziła pani Anna Curyłło z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach, która przeprowadziła bardzo ciekawą prelekcję na temat bożonarodzeniowych tradycji w Polsce i na świecie. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie nie tylko słuchali ciekawostek na temat świąt, ale i wykonywali przepiękne kartki świąteczne.

            W imieniu dzieciaków jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy pani Ani za kolejną, pouczającą wizytę w naszej szkole.

            Spotkanie z pracownikiem PBW odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.